Wed. Feb 28th, 2024

In the Far North,

Open in full screen mode

It cost $18.38 to make this Yule log in Yellowknife, without the cookie decorations. The hazelnuts from Mordu's original recipe were omitted because they were not available in all the grocery stores in the Far North surveyed for the purposes of this exercise.

  • Julie Plourde (View profile)Julie Plourde

Voice synthesis, based on artificial intelligence, allows you to generate spoken text from written text.

On this Christmas Eve, the aromas of cake may be wafting through your kitchen as you put the finishing touches on your Yule log. But how much does it cost, across the country, to make this holiday classic? Unsurprisingly, it is in the Far North that the bill is the highest.

Prepare a chocolate log with ganache and chocolate whipped cream in following a recipe from the Mordu portal (New window) costs $30.60 in Iqaluit, Nunavut, and $30.96 in Kuujjuaq, Nunavik, according to data collected by the ICI Grand Nord team.

Start of widget. Skip the widget?End of widget. Return to start of widget?

In Canadian provinces, the price varies between $14 and $15 for the same cake, according to Statistics Canada's October 2023 Consumer Price Index.

It is in Quebec that the log is the cheapest to prepare, with a total cost of $14. At $15.69, British Columbia is the most expensive of all the southern provinces, according to this calculation.

Start of widget. Skip the widget?End of widget. Return to start of widget?

The most expensive ingredient for making this log is chocolate, of which you need 350g. In Iqaluit, Nunavut, Baker’s-style chocolate sells for $10.99 for 225g. Total cost for this recipe: $17.10.

Open in full screen mode

In Iqaluit, chocolate Baker's style sells for $10.99 for 225 g.

In Kuujjuaq, Nunavik, the same quantity of chocolate costs $20.57.

In these two northern regions, the federal Nutrition North program makes it possible to reduce the price of certain foods shipped by air. However, chocolate is not one of them.

To get a discount at checkout, food must be nutritious and perishable; let's think here of fruits and vegetables, meats and alternatives, grain products and dairy products (including cream).

Open in full screen mode

The federal Nutrition North program helps reduce the price of nutritious perishable foods shipped by air, such as flour.

In Kuujjuaq, the Kativik Regional Government (KRG) Food and Basic Necessities Program offers an additional discount of 15 to 35% on food, so that the price is closer to that paid for the same foods in southern Quebec.

Despite the subsidy from Nutrition Nord and the rebate from KRG in Kuujjuaq, 473 ml of cream at 35% of butterfat costs $9.39 in Iqaluit, and $7.39 in Kuujjuaq. The same container of cream costs less than $6 in Quebec.

Residents of Yellowknife, Northwest Territories, and Dawson, Yukon, fare a little better. The ingredients needed for Mordu's log recipe cost $18.38 in Yellowknife and $19.78 in Dawson.

Open in full screen mode

Log with a flag of the Northwest Territories.

Once again, it's the chocolate and cream that add to the bill. In Yellowknife, the amount of chocolate required for the recipe requires an expense of $10.87, and $11.65 in Dawson.

What explains the more affordable prices in Yellowknife or Dawson, it is access to the road network, which reduces the cost of food compared to transport by plane.

Open in full screen mode

Dawson's grocery store, the Dawson City General Store. Like Yellowknife, Dawson is accessible by road, which makes food a little more affordable in grocery stores. However, these prices remain higher than those paid by Canadians in the south of the country.

Despite everything, these regions have experienced a dizzying rise in prices over the past year, like everywhere in the country, due to inflation. That's not to mention that road transportation, even though it is less expensive than air transportation, puts additional pressure on prices, especially in Yellowknife, according to Yellowknife food consultant Kaven Paradis.

Across all of Canada, the road to Yellowknife is the one that costs […] the most, he says .

Open in full screen mode

Kaven Paradis is a trained chef and food consultant in Yellowknife, Northwest Territories.

The one who has culinary training and who has worked in the kitchens of several restaurants in Yellowknife believes that prices will not go down anytime soon: It's not going to stop tomorrow morning. People are increasingly demanding to be paid more. The cost of buildings is increasingly [high]. The cost of [heating] oil, propane will always go up. I think we're in this for a while.

His recommendation? Cook in large quantities. As a chef and father, I make [large quantities] and freeze […]. We just have to plan a little more, think about our business, think about our money.

At more than $30 per log, prepare this dessert in a big way quantity is therefore not a feasible option. Despite everything, this little luxury that we only make once a year should not blow up the budget reserved for groceries.

  • Julie Plourde (View profile)Julie PlourdeFollow

By admin

Related Post